دیدنی های طبیعی اطراف شیراز

دیدنی های طبیعی اطراف شیراز

در مقاله زیربرخی از جاذبه های طبیعی استان فارس را به شما معرفی خواهیم کرد.

1- آبشار مارگون

آبشار مارگون که به آن آبشار چشمه‌ای هم می‌گویند یکی از شاخص ترین جاذبه های طبیعی در استان فارس، در کنار روستای مارگون در غرب شهرستان سپیدان قرار گرفته. در بالای این آبشار صدها چشمه قرار گرفته و از آنجا که هیچ رودخانه‌ای در بالایش وجود ندارد، به بزرگترین و مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان هم معروف است.

2- تنگ تیزاب

یکی دیگر از دیدنی های اطراف شیراز که طبیعت آن را  نباید از دست داد؛ تنگ تیزاب در ۲۸ کیلومتری شمال غرب سپیدان و ۹۰ کیلومتری شیراز است. در این تنگه رودخانه‌ای جریان دارد که از کوه‌های سپیدان سرچشمه می‌گیرد. از جاذبه های این مکان دیدنی رودخانه دائمی این گذرگاه و درختان سر به فلک کشیده  آن که شامل درختان بید، بلوط و بادام است، می باشد.

3-دشت ارژن

دشت ارژن، ارجن یا ارزن، تنها ۶۰ کیلومتر با شیراز فاصله دارد.  این منطقه که در حاشیه جاده اصلی شیراز – بوشهر قرار دارد به دلیل کوچ پرنده‌های مهاجر به دریاچه آن در شش ماه دوم سال دیدنی‌تر هم می‌شود


4-روستای قلات

به عقیده خیلی‌ها نباید بدون دیدن قلات شیراز آن را ترک کرد. روستای قلات در ۳۶ کیلومتری شیراز در جاده شیراز- سپیدان قرار گرفته و ۲۵۰۰ سال قدمت دارد. اینجا پر از باغ‌های سرسبز و کوچه پس کوچه‌های پرپیچ و خمی  است که می‌شود ساعت‌ها در آن پیاده‌روی کرد. کوچه‎هایی که جوی آب هم از وسط آن می‌گذرد.


5- تنگ دم اسب

تنگ دم اسب یکی از بکرترین دیدنی‌ های اطراف شیراز است. این منطقه دیدنی و خوش آب و هوا در کوهمره سرخی در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شیراز و شرق روستای کره بس قرار گرفته و به دلیل داشتن رودخانه و گذر از معابر آبی، طرفداران زیادی دارد


6- تخت جمشید

تتخت جمشید شگفت انگیز را می توان  مظهر  بزرگترین موفقیت امپراطوری هخامنشی دانست و نیز جایی که این سلسله به پایان می رسد. پله های شگفت انگیز تاریخی و نقش برجسته های عظیم خروجی¬های باابهت مجموعه، هیچ شکی باقی نمی گذارد  که به چه میزان این امپراطوری با شکوه بوده است


7- تنگه رغز

اگر اهل ماجراجویی هستید و به دنبال مناطق بکر می گردید، در سفرتان به استان فارس حتما از «تنگ رغز» دیدن کنید. تنگه ای که از سرچشمه ای زلال آغاز شده و به دره ای بکر و زیبا ختم می شود. تنگ یا دره رغز که به معنی راه بکر و لغزنده می باشد، در منطقه ی حسن آباد شهرستان داراب، در جنوب شرقی استان فارس واقع شده است.


8-دریاچه مهارلو:

در ۱۸ کیلومتری شیراز. هوا که سرد می‌شود دریاچه پر می شود از پرندگان مهاجر. این دریاچه در کنار جاده شیراز-بندرعباس قرار گرفته.