تور تنگه دم اسب از شیراز

تنگه دم اسب از جاذبه‌های گردشگری استان فارس در منطقه کوهمره سرخی در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شیراز است. تور تنگه دم اسب از شیراز می تواند یک سفر هیجان انگیز و در عین حال لذت بخش باشد.
تور تنگه دم اسب از شیراز

درباره تنگه دم اسب

تنگ دم اسب بهترین جاذبه طبیعی شیراز است. این تنگه در منطقه کوهمره سرخی در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شیراز یکی از مناطق زیبا و بکری است که طبیعت گردان زیادی را به خود جذب کرده است. اگر طرفدار طبیعت و هیجان هستید، تور تنگه دم اسب می تواند خاطره به یادماندنی را برای شما بسازد. این طبیعت گردی شامل آب نوردی ، دره نوردی ، پرش در آب است که این طبیعت گردی را بیش از بیش هیجان انگیز می کند.

پس فرصت رو از دست ندید و به همراه دوستان و خانواده خود آخر هفته به یاد ماندنی را رقم بزنید. سفر به تنگ دم اسب برای افرادی که قصد ماجراجویی های دسته جمعی و دوستانه را دارند، می تواند یک سفر هیجان انگیز و در عین حال لذت بخش و وسوسه باشد. تنگ دم اسب و آبشار زیبای آن به دلیل مسیر پرهیجان و زیبایی که دارد، یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری استان فارس محسوب می شود.  تنگه در روستای کره بس، در کوه‌های رشید کوهمره سرخی قرار گرفته است. مسیری که باید طی کنید از این قرار است: رودخانه دم اسب، تنگ دم اسب، آبشار دم اسب. نام این تنگه از شکل ظاهری آبشار گرفته شده است.

تور زمینی ارمنستان ویژه جشن آب
16,900,000 تومان
تور زمینی ارمنستان ویژه جشن آب
چهارشنبه 13 تیر ساعت 15:30 عصر
سه شنبه 19 تیر تا آخرشب شیرازیم
آژانس مسافرتی شیراز گشت
رزرو
ظرفیت 1 نفر
تور شمال (ییلاقات گیلان) هفته اول تیر
8,320,000 تومان
تور شمال (ییلاقات گیلان) هفته اول تیر
یکشنبه 3 تیر ساعت 13:00
جمعه 8 تیر
آژانس مسافرتی کوپال
رزرو
ظرفیت 5 نفر
تور دو و نیم  روزه ترکیبی رفتینگ 6 تیر
2,900,000 تومان
تور دو و نیم روزه ترکیبی رفتینگ 6 تیر
چهارشنبه 6 تیر ماه ساعت 20:00
جمعه 8 تیر ماه تا آخرشب شیرازیم
آژانس مسافرتی شیراز گشت
رزرو
ظرفیت 24 نفر
تور شهر وان ترکیه 20 تیر
8,800,000 تومان
تور شهر وان ترکیه 20 تیر
چهارشنبه 20 تیر ماه ساعت 02:00 بامداد
دوشنبه 25 تیر ماه تا آخرشب شیرازیم
آژانس مسافرتی شیراز گشت
رزرو
ظرفیت 22 نفر
تور یکروزه آبنوردی تنگه پلنگی ون 2
890,000 تومان
تور یکروزه آبنوردی تنگه پلنگی ون 2
جمعه 1 تیر ماه ساعت 5:30 صبح
جمعه 1تیر ماه تا آخرشب شیرازیم
آژانس مسافرتی شیراز گشت
رزرو
ظرفیت 15 نفر
تور وان ترکیه
8,400,000 تومان
تور وان ترکیه
۲۳تیرماه ساعت ۱۳:۰۰
۲۸ تیرماه در شیراز
سفر. سیران دنیا
رزرو
ظرفیت 20 نفر
تور آبنوردی تنگ چیتابه
620,000 تومان
تور آبنوردی تنگ چیتابه
۱ تیرماه ساعت ۶:۰۰صبح
۱تیرماه ساعت ۲۱:۰۰ در شیراز
سفر. سیران دنیا
رزرو
ظرفیت 18 نفر

تنگ دم اسب کجاست؟

برای دسترسی به این تنگه باید از شهرستان شیراز به روستای کره بس رفت. تنگ دم اسب در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شیراز در منطقه کوهمره سرخی روستای کره بس واقع شده است. پوشش جنگلی درختان بلوط و انواع درختان و بوته‌های دیگر و کوههای سر به فلک کشیده حاکی از طبیعت بکر و طبیعت زیبای این منطقه است. نام تنگ دم اسب از آبشاری شبیه به دم اسب گرفته شده و در واقع این آبشار  ادامه رودخانه دم اسب است که از بلندای صخره های مرتفع به پایین سرازیر می شود و ظاهری شبیه به دم اسب دارد.

طبیعت تنگه دم اسب

مسیر پیمایش راه پاکوب مشخصی است که عبور از آن با فراز و نشیب های زیادی همراه است. در بعضی نقاط می بایست به صورت دست به سنگ و با عبور از شکاف و تنوره هایی به صورت انفرادی ادامه مسیر داد. در طول راه از بلندای کوه دره ای عمیق دیده می شد که رودخانه خروشان دم اسب در دل آن جریان دارد. رودخانه پس از طی مسیر تنگ وارد روستای کره بس می شود. در ادامه مسیر رانش زمین باعث ایجاد دریاچه ای به طول ۲۰۰ متر شده است که گذر از آن با شنا یا قایق های بادی میسر است. ادامه این مسیر به آبشار تنگ دم اسب منتهی میگردد.

ارتفاع آبشاری که از بلندای صخره های پوشیده از بوته ها و درختان سبز جنگلی با زیبایی تمام به سمت زمین کشیده و  سرازیر می شود، به سی متر می رسد. برای دسترسی به آبشار زیبای تنگ دم اسب باید از دامنه های کوه های  بلند سنگی، بالا رفته و از مسیر آبی و خروشان رودخانه ای که از میان صخره های غول پیکر سرسبز در حال گذر است، عبور کرد. تمام طول مسیر تا آبشار دم اسب، مملو از درختان سرسبز بلوط، انار، پونه کوهی، بوته هاو گیاهان پر شاخ و برگ کوتاه قامت بوده و همچنین در طی پیمودن این مسیر زیبا و دلپذیر، سنجاب های ایرانی قابل مشاهده هستند.

البته در این منطقه سرسبز و پر آب، انواع حیوانات وحشی، خزندگان و پرندگان بزرگ شکاری زندگی می کنند ولی با توجه به حضور گردشگران، در نزدیکی منطقه تنگ دم اسب دیده نمی شوند. اگر صبح خیلی زود به تنگه سر زدید، می‌توانید سنجاب‌های ایرانی را ببینید. این منطقه علاوه بر سنجاب، جانوران دیگری هم دارد؛ به‌عنوان مثال عقاب و مارمولک‌های کمیاب.

طول رودخانه به 200‌ متر می‌رسد. در گذشته از چهارپا برای گذر از رودخانه استفاده می‌شده است. امروزه از چهارپا در تنگه دم اسب شیراز خبری نیست؛ پس باید جایگزین پیدا کرد. گردشگران باید برای عبور دست به پارو شوند. 

بهترین زمان سفر به تنگه دم اسب

اگر قصد شنا یا خوابیدن در منطقه را دارید حتماً لباس مناسب بردارید وگرنه هوای خنک باعث بیماری شما شده و شما را از ادامه سفر منع می‌کند. سفر در فصل‌های اول سال برای شما خاطراتی تکرارنشدنی می‌آفریند. این خصوصیات مربوط به فصل بهار و تابستان بود و شامل فصول سرد سال نمی‌شود؛ چراکه برف و بوران زمستانی در این منطقه بسیار رایج است.

وسایل مورد نیاز برای عبور از تنگه

برای عبور از تنگه باید وسایل کوهنوردی مانند دستکش، طناب، کوله و کفش مناسب همراه داشته باشید. اگر به فکر گذراندن شب در طبیعت هستید کیسه خواب یا چادر و لباس مناسب فراموش نشود.

برخی از وسایل مورد نیاز : 

  • کفش مناسب کوهنوردی و آبنوردی
  • دارو و وسایل شخصی ضروری
  • آب
  • ناهار سرد 
  • کاور ضد آب موبایل
  • لباس اضافه
  • کرم ضد آفتاب
  •  لوازم آب بندی(پلاستیک و چسب)

فاصله تنگ دم اسب تا شیراز

برای دسترسی به این تنگه باید از شهرستان شیراز به روستای کره بس رفت. تنگ دم اسب در فاصله ۴۰ کیلومتری جنوب شیراز در منطقه کوهمره سرخی روستای کره بس واقع شده است . آبشار تنگ دم اسب شیراز که در واقع در 50 کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد. از پایین آبشار تا بالا پیاده حدود 10 دقیقه طول می کشد. فاصله بین آبشار تنگ دم اسب تا شیراز : 62 کیلومتر و زمان : 1 ساعت و 5 دقیقه می باشد.